Vacker matupplevelse på Restaurang Sjöboden i Spikens fiskeläge
- Fru ResGlad
- för 2 dagar sedan
- 2 min läsning
Spikens fiskläge ligger på Kållandsö i södra delen av Vänern, 2 mil norr om Lidköping. Spikens fiskehamn är en av Europas största insjöhamnar men sanningen att säga så känns det främst småskaligt och pittoreskt. Några kilometer från Spiken ligger fina Läckö slott och vi bodde en natt på Läckö slotts camping. Vi hade tillbringat eftermiddagen med att strosa runt vid slottet men åkte därefter för att äta middag på Restaurang Sjöboden i Spikens fiskeläge. Innan vi åt gick vi runt i hamnområdet och njöt av sommarkvällen.




I hamnen finns det ett flertal röda bodar med små butiker och matställen.
Vi hade bokat bord på Restaurang Sjöboden vilken är omnämnd av White guide. Restaurangen såg mysig ut med fina blomlådor.


Det fanns möjlighet att sitta ute på terassen men det var skuggläge så vi valde att sitta inomhus.

Det var sommarkänsla vid bordet med blåklockor i vas.
Till förrätt åt jag Vänerlöjrom från Spiken med mille-feuille, dillpannacotta på syrad grädde & picklad rödlök. Den var både vacker och delikat!

Min man åt råbiff på oxfilé från Läckö Kött med rökt majonnäs, picklade enbär, silverlök & senapsfrön samt tegelost från Almnäs Bruk. Han tyckte att den var jättegod. Jag smakade och kunde bara hålla med.

Till huvudrätt valde jag smörstekt vänergösfilé med sommarprimörer, beurre blanc, dillolja, vitkål och dillkokt färskpotatis. Det var milda och fina smaker i denna rätt.

Min man åt fisk & skaldjursgryta med fänkål, kummin, aioli och smörstekt toast. Det var en smakrik och god gryta men faktiskt lite väl tilltagen.

Till efterrätt blev det en vacker, fräsch och god skapelse: Flädermarinerade jordgubbar med fläderis, jordgubbspannacotta och vit chokladganache. Fräsch, god och sååå fin!

Mycket trevlig middag på trevlig plats!

Fler upplevelser från samma landskap: Västergötland
Commenti