top of page

Hjortens udde - mittemot Hindens rev

  • Skribentens bild: Fru ResGlad
    Fru ResGlad
  • för 8 minuter sedan
  • 2 min läsning

Sommaren 2025 besökte vi en plats kallad Hjortens udde. Det fanns en speciell anledning till detta besök och det var att året innan hade vi besökt Hindens rev i Västergötland, 2 mil väster om Lidköping. Hindens rev är en smal landremsa, mellan 25 till 100 meter bred, som går rakt ut i Vänern. Den smala landremsan dyker efter ca 5 km ned under ytan och kommer sedan upp, efter drygt en mil, på andra sidan Vänern i Dalsland och den platsen heter Hjortens udde.

Fru ResGlad besöker Hjortens udde i Dalsland
Hjortens udde

Besöket till Hindens rev har jag beskrivit i ett inlägg kallat: Hindens rev - vandra på smal landremsa rakt ut i Vänern. Det som vi minns allra mest från besöket var faktiskt inte själva vandringen utan bilresan, med husvagn på släp, till och från Hindens rev:

"Vägen blev smalare och smalare och efter en stund övergick den från asfalt till grusväg. Tillslut var det så smalt att när det kom en joggare så valde han att hoppa av vägen och ut i gräset för att vi skulle kunna passera varandra. Skräcken var att vi nu skulle få möte och det var flera kilometers körning på denna smala väg men vi hade otroligt flyt och det var inget möte överhuvudtaget."

Denna erfarenhet har gjort att jag därefter har försökt vara extra noga med att kolla upp i förväg så att vi undviker att hamna på för smala vägar när vi har husvagnen på släp. Det är dock inte helt lätt för ibland är vi helt enkelt på väg och då är det roligt att uppleva saker längs vägen. Husvagnen var därmed med oss även när vi åkte till Hjortens udde och sista delen av vägen var riktigt smal. Jag kan inte rekommendera vägen för husvagnsekipage men det gick bra även denna gång med en skicklig chaufför och visst mått av tur 😅. Det finns en vändplan vid vägens slut så det gick som tur var också att vända utan problem.

Fru ResGlad besöker Hjortens udde i Dalsland

På Hjortens udde finns en fin fyr. Den 15 meter höga fyren är byggd 1852 och är en av de äldsta nu stående trätorns-fyrarna i Sverige.


Långt där borta ska Hindens rev finnas men det var för långt bort för att kunna se.

Fru ResGlad besöker Hjortens udde i Dalsland


Fru ResGlad besöker Hjortens udde i Dalsland

Vi hade tur att den dag vi besökte Hjortens udde var det väldigt fint väder med soligt glitter utöver den vidsträckta Vänern.


Fler platser att besöka i samma landskap: Dalsland

Kommentarer


Fru ResGlad
Om mig

Jag som gör denna sida heter Camilla och jag gillar att resa :). 

Mitt favoritressällskap är familjen; min man och våra tre barn födda 2006, 2008 och 2010.

Prenumerera på inlägg:

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

bottom of page